חוק שכבר עבר בכנסת מזמן, לפיו אסורה מכירת מוצרי קוסמטיקה שנוסו על בעלי-חיים, ייושם החל מ-2013.

לכל אוהבי בעלי-החיים, לאנשים שהסביבה חשובה להם ולאנשים שבריאותם חשובה להם.

ריפוי וטיפוח בדרך טבעית

 

מה מכילים מוצרי הקוסמטיקה הקונבנציונלים?

הפרסום הזה מעלה אצלי את השאלה מי בכלל יודע איזה איזה חומרים יש בתכשירי הטיפוח וההיגיינה השונים שאנחנו נוהגים להשתמש, במקלחת ולאחריה, בניקוי הבית, בשטיפת הכלים ובכביסה?

אז עכשיו זה בדיוק הזמן שתשימו לב לתכשירים שיש לכם בבית. תנסו לקרוא או להבין מה הם כל אותם חומרים שיש במוצרי הקוסמטיקה והטואלטיקה שנמצאים על המדף במקלחת ועל השידה שליד המיטה, כי גם אם המוצרים לא נוסו על בעלי חיים, ישנם חומרים רבים המשמשים בקוסמטיקה הקונבנציונלית שלאורך זמן עלולים לגרום לרגישות בעור, לאלרגיות, אדמומיות ולפגיעה בתפקוד של מערכות ואיברים פנימיים.

תעשיית הקוסמטיקה הקונבנציונלית לא רוצה שנדע שהם משתמשים בחומרים רבים שמטרתם להגדיל את נפח למוצר בדרך זולה, ולגרום להתמכרות של העור כדי שאנשים ימשיכו לרכוש את המוצרים. בתעשייה משתמשים בחומרים סינטטיים וזולים, הגוף שלנו לא יודע איך להתמודד איתם ואיך לפנותם מהגוף, הם נוטים לשקוע ברקמות ולפגוע בתפקוד התקין של המערכות הפנימיות.

 

חומרים בעייתיים ורעילים בקוסמטיקה הקונבנציונלית

בלי להפחיד אף אחד, תמצאו במאמר הבא מספר דוגמאות למרכיבים בעייתיים במוצרי הקוסמטיקה הרגילים, מהו השימוש המקורי בהם, ומה הנזקים המצטברים שהם גורמים בגוף:

 

פרופילן גליקול- PG- נוזל חסר צבע, משמש בתכשירים רבים כממיס וחומר לחות ונמצא בשימוש נרחב במוצרי קוסמטיקה. פרופילן גליקול נותן תחושת לחות ורכות לעור, הוא מושך את הלחות מתוך הגוף ואוגר אותה על פני העור, ובעצם הוא מייבש את העור ואת הגוף.

פרופילן גליקול יכול לגרום לדלקת בעור ממגע ישיר, נזק לכליות ולכבד, יכול לגרום להפרעות במערכת העיכול, בחילות, כאבי ראש, פגיעה במערכת העצבים המרכזית ודיכאון.

פרופילן גליקול נמצא בהמון תכשירים, למשל איפור, שמפו, מרכך, אפטר-שייב, דאודורנטים.

השימוש המקורי של החומר הוא בתעשיית הרכב, בנוזל לבלמים הידראוליים בכלי רכב, מונע קיפאון בנוזל הקירור ברכב, בשימוש בצבעים וציפויים, וכן בתעשיית חומרי הניקוי, משמש כמבריק לרצפה, דטרגנטים בכביסה. 

 

סודיום לאוריל סולפט- SLS- מרכיב זול ומקציף, יוצר נפח במוצרים, SLS עלול לפגוע בשורשי השיער ולגרום להתקרחות, עלול לגרום לגירוי בעיניים, לפריחות בעור, כיבים בפה, לחדור לעור, לריאות, לכבד ולמוח. לחומר זה יש יכולת לחדור לגוף ולפגוע גם במערכת החיסון. לחומר זה יש יכולת לגרום להיווצרות מוטציות ובכך להגביר הסיכון לסרטן. כמו כן הוא יכול להתרכב עם כימיקלים אחרים וליצור ניטרטים הידועים כגורמי סרטון. 

החומר SLS נמצא בכל המוצרים שבהם אנחנו מחפשים קצף, למשל משחות שיניים, סבונים, שמפו, ג'ל רחצה ומוצרי תינוקות.

נמצא בשימוש תעשייתי בתרכיזים לשטיפת רצפות, דטרגנטים לשטיפת מנועים וגופי מכוניות. 

 

בשמים, תמציות ריח- Fragrance- אחוז גבוה מהם (כ-95%) מקורם מנפט. חומרים אלה נספגים מהר דרך העור והנשימה ומסולקים לאט, וגורמים לרגישות רבה, לתגובות אלרגיות ולפגיעות במערכות פנימיות. חומרים אלה נמצאים בכל מוצרי הקוסמטיקה והטיפוח.

 

שמן מינרלי- Petrolatum- נגזרת של נפט גולמי, נפוץ כמרכיב העיקרי של קרמים לפנים ולגוף ומוצרי קוסמטיקה שונים. פעולתו היא לאטום את העור ולמנוע איבוד של לחות דרך העור וכך הוא יוצר אשליה של תוספת לחות, אך מה שקורה הוא בדיוק להיפך- הוא גורם לכליאה של הרעלים בתוך העור ולא מאפשר סילוק של פסולת מהגוף. התוצאה של השימוש בחומר זה היא פריחות, תגובות אלרגיות, אדמומיות ופגיעה במערכת סילוק הרעלים.
גורם לאקנה, הזדקנות של העור, מונע מן העור את ייצור השומן הטבעי ולכן גורם לבקיעים ויובש וגורם להתמכרות מוגזמת לקרמים. נמצא בשמן תינוקות, בווזלין נוזלי, בקרמים שונים לעור.

 

טלק- טלק הוא מינרל רך המשמש אבקות טלק ואבקות קוסמטיות, הוא מכיל רכיבים מסרטנים, כמו למשל סיבי אזבסט. שימוש רב במוצרים המכילים טלק ושאיפה של אבקות קוסמטיות המכילות טלק עלולים להזיק לבריאות לטווח ארוך, כיוון שהטלק מצטבר בריאות ואינו מצליח לצאת. הוא נשאר ברקמות ופוגע בתפקוד של התאים ברקמה.

 

פראבנים- (מתיל / אתיל / בוטיל / פרופיל / איזופרופיל פראבן)- נגזרות שונות של חומרים הנמצאים בשימוש נרחב במוצרי קוסמטיקה, מסייעים להאריך את חיי המדף של המוצרים. הם ידועים בהיותם רעילים מאוד וגורמים לפריחות ותגובות אלרגיות. 

חומרים אלה מפריעים לפעולת המיטוכונדריה (האחראית ליצירת האנרגיה של התא), חילוף החומרים בעור, ובגוף בכלל, משתבש, מה שגורם לעור לאבד מגמישותו וחיותו ולעיתים אף לפתח סימפטומים של דרמטיטיס, פריחות ואלרגיות. במקביל, זה גורם ליצירת התמכרות מוגזמת לקרמים.


אני מזמינה אתכם לבדוק בעצמם את רשימת המרכיבים על המוצרים שיש לכם בבית, תנסו לבטא את שמותיהם בקול רם ותראו שהם כל-כך מסובכים לביטוי, מה שאומר שהנוסחה הכימית שלהם מסובכת ומורכבת כל-כך וכך גם הנזק הרב שהם גורמים לגוף ולסביבה.

 

קוסמטיקה טבעית ומתחשבת בסביבה

ההחלטה לאסור על הפצה ומכירת מוצרים שנוסו על בעלי-חיים היא צעד ענק ומבורך של הומניות וחשיבה על הדורות הבאים. אני ממליצה לכם להרחיק צעד אחד נוסף ולחשוב גם על הסביבה ולהימנע משימוש בחומרים שנשטפים עם זרם המים ומגיעים אל האדמה שלנו, שהיא מקור החיים והקיום שלנו.

ואם אתם עדיין שואלים את עצמכם אז מה ההבדל בין הקוסמטיקה הקונבנציונלית לבין מוצרי קוסמטיקה טבעיים, אז ההבדל הוא גדול והוא נמצא בידע שיש לנו מעולם הטבע, מצמחי המרפא ומהמסורות העתיקות. החומרים המשמשים בקוסמטיקה הטבעית הם חומרים שמשמשים אותנו גם במטבח למאכל, הגוף שלנו יכול להתמודד איתם, להשתמש בהרכבם המרפא ולפנותם ביעילות מהגוף.

קרמים טבעיים מכילים חומרים כגון שמן קוקוס, שמן זית ושמן שומשום המוכרים לנו מהמטבח, דבש טבעי ומרפא, תמציות של פירות וירקות העשירים במרכיבים נוגדי חמצון, ומעבר להשפעתם המרפאת עלינו, הם משפיעים לטובה גם על האדמה שעליה אנחנו הולכים.

 

אז עכשיו מפסיקים להפיץ ולמכור מוצרים שנוסו על בעלי-חיים, והשלב הבא של בריאות ושמירה על הסביבה הוא השימוש בקוסמטיקה טבעית.

 

בברכת בריאות, אור ואהבה

שירי.